Session Registration

Upcoming Learning Opportunities

Learning opportunities are organized by theme, linked to a learning focus and cross-referenced to provide a wide variety of professional development experiences. Registration closes at 10 am on the closing date.

For additional learning opportunities provided by our partners, please visit Partner PL Opportunities.

Date Title
May 03, 2016
9:00 am to 3:30 pm
Edmonton
FACILITATOR:Ulana Soletsky
COURSE CODE: 16-MA-172
Cancelled
May 03, 2016
9:00 am to 3:30 pm
Edmonton
FACILITATOR:Karen Anderson
COURSE CODE: 16-IE-134
Past registration deadline
May 03, 2016
9:30 am to 3:00 pm
Whitecourt
FACILITATOR:Tim Coates
COURSE CODE: 16-DD-NG-TC-003
Past registration deadline
May 04, 2016
9:00 am to 3:30 pm
Morinville
COURSE CODE: 16-MT-238
Past registration deadline
May 04, 2016
9:00 am to 3:30 pm
Edmonton
FACILITATOR:Sandra Gluth
COURSE CODE: 16-IE-180
Full
May 04, 2016
9:00 am to 3:30 pm
Edmonton
FACILITATOR:Tim Coates
COURSE CODE: 16-AS-197
Past registration deadline
May 05, 2016
1:00 pm to 2:00 pm
Webinar
FACILITATOR:Renée Michaud
COURSE CODE: 16EMPL - May 5
Register
by May 4
1 of 2
May 05, 2016
4:30 pm to 6:30 pm
Webinar
This webinar is being provided by CRC.
FACILITATOR:Charity Allen
COURSE CODE: 16CRC - Nov 26 & May 5
Past registration deadline
May 05, 2016
9:00 am to 3:30 pm
Edmonton
FACILITATOR:Sandi Berg
COURSE CODE: 16-MA-179
Past registration deadline
May 05, 2016
9:00 am to 3:30 pm
Lethbridge
FACILITATOR:Karen Anderson
COURSE CODE: 16-IE-135
Past registration deadline
May 05, 2016
9:00 am to 3:30 pm
Edmonton
FACILITATOR:Sandra Gluth
COURSE CODE: 16-IE-181
Past registration deadline
May 06, 2016
1:00 pm to 3:30 pm
COURSE CODE: 16-DD-XNB-SJ-001
Cancelled
May 06, 2016
9:00 am to 3:30 pm
Calgary
FACILITATOR:Karen Anderson
COURSE CODE: 16-IE-136
Past registration deadline
May 07, 2016
8:30 am to 4:30 pm
Edmonton
COURSE CODE: 16-IL-234
Register
by May 4
May 09, 2016
9:00 am to 3:30 pm
Edmonton
FACILITATOR:Siobhan Murphy
COURSE CODE: 16-LI-193
Past registration deadline
May 10, 2016
12:30 pm to 3:30 pm
Edmonton
FACILITATOR:Terry Godwaldt
COURSE CODE: 16-CR-233
Register
by May 4
May 10, 2016
8:45 am to 11:30 am
Fort Saskatchewan
COURSE CODE: 16-DD-EIP-ECS-010
District Day - Elk Island Public
May 10, 2016
9:00 am to 12:00 pm
Edmonton
FACILITATOR:Terry Godwaldt
COURSE CODE: 16-CR-232
Register
by May 4
May 10, 2016
9:00 am to 4:00 pm
Edmonton
FACILITATOR:Vince Gowmon
COURSE CODE: 16-EL-213
Register
by May 5
May 11, 2016
9:00 am to 3:30 pm
Edmonton
FACILITATOR:Sandra Gluth
COURSE CODE: 16-IE-182
Past registration deadline
May 11, 2016
9:00 am to 3:30 pm
Edmonton
FACILITATOR:Tim Coates
COURSE CODE: 16-AS-198
Register
by May 5
May 11, 2016
9:00 am to 4:00 pm
Edmonton
FACILITATOR:Vince Gowmon
COURSE CODE: 16-CR-214
Register
by May 5
May 12, 2016
8:45 am to 11:45 am
Sherwood Park
FACILITATOR:Ulana Soletsky
COURSE CODE: 16-DD-EIP-US-008
District Day - Elk Island Public
May 12, 2016
9:00 am to 3:30 pm
Edmonton
FACILITATOR:Warren Woytuck
COURSE CODE: 16-CR-218
Register
by May 6
May 12, 2016
9:00 am to 3:30 pm
Edmonton
FACILITATOR:Siobhan Murphy
COURSE CODE: 16-LI-194
Register
by May 5
May 13, 2016
9:00 am to 3:30 pm
Edmonton
FACILITATOR:Tracy Mastrangelo
COURSE CODE: 16-IE-215
Register
by May 6
May 13, 2016
9:00 am to 3:30 pm
Edmonton
FACILITATOR:Jane Atkins
COURSE CODE: 16-AB-220
Register
by May 6
May 16, 2016
6:00 pm to 8:00 pm
Edmonton
FACILITATOR:Sherri Johnston and Carmen Mykula
COURSE CODE: 16-FR-208
Past registration deadline
May 16, 2016
8:30 am to 12:00 pm
Sherwood Park
FACILITATOR:Tim Coates and Learner Assessment Branch facilitator - Alberta Education
COURSE CODE: 16-DD-EIP-TC-010
District Day - Elk Island Public
May 16, 2016
9:00 am to 3:30 pm
Edmonton
FACILITATOR:Jane Felling
COURSE CODE: 16-MA-165
Register
by May 10
May 17, 2016
8:30 am to 3:30 pm
Nisku
FACILITATOR:Louise Osland
COURSE CODE: 16-DD-BG-LO-011
District Day - Black Gold
May 17, 2016
9:00 am to 3:30 pm
Spruce Grove
COURSE CODE: 16-DD-EV-FI-005
District Day - Evergreen
May 17, 2016
9:00 am to 3:30 pm
Edmonton
FACILITATOR:Jane Felling and John Felling
COURSE CODE: 16-MA-166
Register
by May 11
May 17, 2016
9:00 am to 3:30 pm
Edmonton
FACILITATOR:Sandra Gluth
COURSE CODE: 16-IE-183
Register
by May 10
May 18, 2016
9:00 am to 3:30 pm
Edmonton
FACILITATOR:John Felling
COURSE CODE: 16-MA-167
Register
by May 12
May 18, 2016
9:00 am to 3:30 pm
Spruce Grove
COURSE CODE: 16-DD-EV-FI-006
District Day - Evergreen
May 18, 2016
9:00 am to 3:30 pm
Edmonton
FACILITATOR:Sandra Gluth
COURSE CODE: 16-IE-184
Register
by May 10
May 19, 2016
9:00 am to 3:30 pm
Spruce Grove
COURSE CODE: 16-DD-EV-FI-007
District Day - Evergreen
May 19, 2016
9:00 am to 3:30 pm
Edmonton
FACILITATOR:Siobhan Murphy
COURSE CODE: 16-LI-196
Register
by May 12
May 19, 2016
9:00 am to 3:30 pm
Edmonton
FACILITATOR:Sandra Gluth
COURSE CODE: 16-IE-185
Register
by May 12
May 20, 2016
9:00 am to 12:00 pm
Stony Plain
FACILITATOR:Siobhan Murphy
COURSE CODE: 16-DD-XPSD-SM-011
District Day - Parkland
May 20, 2016
9:00 am to 3:30 pm
FACILITATOR:Collette Sylvestre
COURSE CODE: 16-DD-ST-CS-004
District Day - St. Thomas Aquinas
May 24, 2016
9:00 am to 3:30 pm
Edmonton
FACILITATOR:Tim Coates
COURSE CODE: 16-AS-199
Register
by May 17
May 25, 2016
8:45 am to 3:15 pm
Sherwood Park
FACILITATOR:Corrie Ziegler
COURSE CODE: 16-DD-XH-CZ-003
District Day - New Horizons School
May 25, 2016
9:00 am to 3:30 pm
Edmonton
COURSE CODE: 16-MT-235
Register
by May 23
May 26, 2016
8:45 am to 10:45 am
St. Albert
FACILITATOR:Pat Lore, Alberta Assessment Consortium
COURSE CODE: 16-DD-GSA-PL-007
District Day - Greater St. Albert Catholic
May 26, 2016
8:45 am to 3:15 pm
Sherwood Park
FACILITATOR:Corrie Ziegler
COURSE CODE: 16-DD-XH-CZ-004
District Day - New Horizons School
May 26, 2016
9:00 am to 3:30 pm
Edmonton
FACILITATOR:Michelle Dechaine, Mike Heckbert and Carolyn Hovey-Johnson
COURSE CODE: 16-IE-206
Register
by May 19
May 26, 2016
9:00 am to 3:30 pm
Edmonton
FACILITATOR:Siobhan Murphy
COURSE CODE: 16-LI-195
Register
by May 19
May 27, 2016
9:00 am to 3:30 pm
Edmonton
FACILITATOR:Ulana Soletsky
COURSE CODE: 16-MA-173
Register
by May 20
May 30, 2016
9:00 am to 3:30 pm
Edmonton
COURSE CODE: 16-MT-202
Register
by May 27
May 31, 2016
8:30 am to 2:30 pm
St. Albert
FACILITATOR:Corrie Ziegler
COURSE CODE: 16-DD-GSA-CZ-008
District Day - Greater St. Albert Catholic
May 31, 2016
9:00 am to 3:30 pm
Edmonton
FACILITATOR:Siobhan Murphy
COURSE CODE: 16-LI-200
Register
by May 26

June 2016

Jun 03, 2016
9:00 am to 3:30 pm
Edmonton
FACILITATOR:Lizanne Lafontaine, Ph. D.
COURSE CODE: 16-FR-226
Register
by May 27
Jun 06, 2016
9:00 am to 12:00 pm
Edmonton
FACILITATOR:Nicole Sherren
COURSE CODE: 16-IE-203
Register
by May 31
Jun 10, 2016
9:00 am to 3:00 pm
Edmonton
COURSE CODE: 16-MT-239
Register
by Jun 7
Jun 20, 2016
8:30 am to 11:30 pm
Edmonton
FACILITATOR:Tim Coates
COURSE CODE: 16-DD-ECS-TC-005
District Day - Edmonton Catholic
Aug 08, 2016
8:00 am to 5:00 pm
Edmonton
FACILITATOR:Derek Peterson
COURSE CODE: 17-CP-007
Register
by Aug 2
1 of 4
Aug 10, 2016
9:00 am to 3:30 pm
Edmonton
FACILITATOR:Michelle De Abreu and Mark Babin
COURSE CODE: 17-FR-008
Register
by Aug 5
1 of 3
Aug 12, 2016
9:00 am to 3:30 pm
Edmonton
FACILITATOR:Antonella Bell
COURSE CODE: 17-LI-011
Register
by Aug 5
Aug 15, 2016
8:30 am to 3:45 pm
Edmonton
Please note early registration DEADLINE for shipment of workshop materials.
FACILITATOR:Kagan Facilitator
COURSE CODE: 17-IE-012
Register
by Jun 17
1 of 2
Aug 15, 2016
9:00 am to 3:30 pm
Edmonton
FACILITATOR:Lisa Landry-Jones and Kathleen Durance
COURSE CODE: 17-LI-015
Register
by Aug 9
Aug 15, 2016
9:00 am to 3:30 pm
Fort Saskatchewan
FACILITATOR:Scott Hebert and Sherri Johnston
COURSE CODE: 17-CR-016
Register
by Aug 9
Aug 15, 2016
9:00 am to 3:30 pm
Edmonton
FACILITATOR:Michelle De Abreu
COURSE CODE: 17-FR-010
Register
by Aug 9
1 of 2
Aug 16, 2016
9:00 am to 3:30 pm
Edmonton
FACILITATOR:Lynette Shultz
COURSE CODE: 17-CR-033
Register
by Aug 10
1 of 2
Aug 16, 2016
9:00 am to 3:30 pm
Edmonton
FACILITATOR:Christine Quong
COURSE CODE: 17-TI-017
Register
by Aug 9
Aug 16, 2016
9:00 am to 3:30 pm
Edmonton
FACILITATOR:Siobhan Murphy
COURSE CODE: 17-LI-018
Register
by Aug 16
Aug 17, 2016
9:00 am to 3:30 pm
Edmonton
FACILITATOR:Christine Quong
COURSE CODE: 17-TI-019
Register
by Aug 10
Aug 17, 2016
9:00 am to 3:30 pm
Edmonton
FACILITATOR:Lynette Shultz
COURSE CODE: 17-CR-033
Go to first session to register
2 of 2
Aug 17, 2016
9:00 am to 3:30 pm
St. Albert
FACILITATOR:Heather Chyzowski
COURSE CODE: 17-CR-020
Register
by Aug 17
Program updates are made frequently and are shared through district contacts, registration flyers sent to individual schools and program overviews provided quarterly. If you have any questions or concerns regarding these sessions, please contact the ERLC team at info@erlc.ca